Czytam sobie książki

wtorek, 31 lipca 2012

Z pokorą i uniżeniem – Amelie Nothomb


Rok w japońskiej korporacji w latach dziewięćdziesiątych i to w samym sercu kraju kwitnącej wiśni. Taką „przygodę” zafundowała sobie sama autorka a następnie spisała to w tej krótkiej opowieści. Amelie-san (bo tak jest tytułowana główna bohaterka a zarazem narratorka) zaczyna swoją karierę w firmie Yumimoto na stanowisku księgowej, wkrótce jednak jest przenoszona na coraz niższe stanowiska. Nie zraża to jednak głównej bohaterki i postanawia za wszelka cenę wytrzymać cały rok czyli długość swojego kontraktu z firmą Yumimoto. Amelie-san jest degradowana a przy tym poniżana i szykanowana. Owszem, nie za bardzo sobie radzi. Na dodatek, jako Europejka jest dla swoich mocodawców niczym.
 Dla przeciętnego europejczyka takie traktowanie nie mieści się w głowie (mało tego – my zawsze jesteśmy mądrzejsi od szefa itd. – ale to taka mała dygresja). Dlaczego Amelie znosi te wszystkie upokorzenia nie jestem w stanie zrozumieć. Nie przekonuje mnie nawet chęć wnikliwego poznania przez bohaterkę japońskiej kultury, umiłowanie dla tego kraju itp. Z drugiej jednak strony – uważam, że odrobina „Japonii” przydała by się w niektórych naszych miejscach pracy. Podsumowując: nie rozumiem ale podoba mi bardzo i nie mogę oprzeć się przed sięgnięciem po kolejną pozycję autorki. I tak jest za każdym razem – jakiś fenomen czy cuś? :-)

7 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie, zresztą lubię tę Galeriową serię tak w ogóle, do tej pory nie zawiodłam się na żadnym tytule. Rozejrzę się za panią Nothomb przy następnej wizycie w Matrasie albo Buchmannie (czy jakkolwiek się teraz nazywają).
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki. Sama autorka jest ciekawą postacią i tu tkwi chyba sekret jej powodzenia u mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki Nothomb, napisała ich chyba ok 30, trzeba przyznać, że ma oryginalne pomysły, a "Z pokorą i uniżeniem" jest chyba, moim zdaniem, najlepszą jej książką. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na moje szczęście w bibliotece nie cieszy się specjalnym powodzeniem więc mam całą półeczkę dla siebie. Niestety półka nie jest tak bogata (ok. 30!) w tytuły.

   Usuń
 4. Szybka Gotówka - https://redirect.qxa.pl/YxNh9 - Uzyskaj Szybką Pożyczkę

  OdpowiedzUsuń
 5. 37 yr old Librarian Allene McGeever, hailing from Baie-Comeau enjoys watching movies like Godzilla and Hiking. Took a trip to Pearling and drives a Ferrari 512. pomocne wskazowki

  OdpowiedzUsuń
 6. Szukasz nowego domulub mieszkania w Sanoku? Na sprzedaż! Wynajmij swój własny dom lub mieszkanie już dziś. #sanok #nieruchomosci #mieszkania #dom nieruchomosci.sanok.pl

  OdpowiedzUsuń