Czytam sobie książki

poniedziałek, 2 maja 2011

Nadobna dziewica – Joyce Carol Oates


16-letnia Katya Spivak to przeciętna nastolatka. Pochodzi z nizin społecznych. Matka dziewczyny to oszustka i hazardzistka. Katya w czasie wakacji dorabia jako niańka u nowobogackiej rodziny Engelhardtów. Pewnego dnia podczas spaceru z podopiecznymi zostaje zaczepiona przez wytwornego Marcusa Kiddera. Starszy pan (około siedemsiesiątki) proponuje jej przyjecie prezentu od niego – bielizny z luksusowego sklepu, przed witryną którego właśnie stoi dziewczyna. Z jednej strony dziewczyna absolutnie odmawia podejrzewając, że ten gest ma podłoże erotyczne. Z drugiej strony ten kulturalny, wytworny człowiek pociąga ja na swój sposób. No może nie pociąga ale intryguje.
Czy starszy pan rzeczywiście ma niecne zamiary wobec dziewczyny? Otóż nie. To nie jest historia grzesznego związku starca z nastolatką. Marcus Kidder ma inne plany co do dziewczyny. Przekonajcie się jaki.

Po zamknięciu książki, w pierwszym odruchu pomyślałam, że Katya została w perfidny sposób wykorzystana przez starca. Potem przyszła refleksja, że Marcus był chyba jedyną osobą, której na Katii zależało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz